[ad_1]

I noticed that Kroger raised their prices on milk. Have you noticed that at your store? Ours had been $2.69-$2.89 a gallon, but all gallons were $3.09 this past week.

I was excited about the butter sale! $1.99 is my stock-up price, so I bought 4 lbs to last until the next sale! (I always stick it in the freezer.)

Kroger Shopping Trip
- 4 lbs. butter — $1.99 each
- Simple Truth Eggs — $2.79
- Colgate Toothpaste — $1.99, used a $2/1 digital coupon = free after coupon
- 4 Kroger yogurts — marked down to $0.19 each
- 2 packages Tofu — on closeout for $0.50 each
- 1 box graham crackers — on closeout for $1.15
- 2 boxes Kroger cereal — $1.49 each
- Bread — $2
- Kroger sausage — $2
- Flax seed — on closeout for $0.69
- 2 lbs. ground turkey — marked down to $2.89 each
- 2 packages King’s Hawaiian Rolls — marked down to $1.79 each
- Italian bread — marked down $0.79
- Bananas — marked down to $1.29
- 2 bags peppers — marked down to $0.99 each
- 2 bags limes — marked down to $0.99 each
- 1 bag cucumbers — marked down to $0.99
- Milk — $3.09
- Strawberries — $2.50
- Tub of spinach — marked down to $2.79
- 2 boxes Betty Crocker mug cakes — marked down to $0.79 each
- Zevia 6-pack — marked down to $1.89
- Gerber baby food — marked down to $0.29
- 2 Tuna pouches — marked down to $0.49 each
- 2 Buffalo Tuna pouches — marked down to $0.39 each
- Total with tax: $56.34

I used one of the packages of tofu in place of cottage cheese/ricotta cheese in Ziti .


I didn’t have any mozzarella cheese, so I just made do with what we had!



We love Energy Bites — and I especially love that I can make them based upon whatever we have on hand! This time, I added in some dried fruit I had gotten on closeout recently. (Some of us thought that added a delicious flair to them. Others in the family said it ruined them!)
[ad_2]
Source link